Football fixtures
IFA Championship 1 (kick-off 2pm unless stated)
Dundela v Institute
Loughgall v HW Welders
Tobermore United v Bangor
Warrenpoint Town v Coagh United
Larne v Dergview (3pm)
Limavady United v Carrick Rangers (3pm)
IFA Championship 2 (kick-off 2pm unless stated)
Annagh United v PSNI
Ballymoney United v Queen’s University
Chimney Corner v Armagh City
Killymoon Rangers v Wakehurst
Lurgan Celtic v Knockbreda
Sport & Leisure Swifts v Banbridge Town
Ballyclare Comrades v Glebe Rangers (3pm)
Moyola Park v Portstewart (3pm)
Irish Cup R3 (kick-off 1:30pm)
Ballynure OB v Rathfern Rangers
Camlough Rovers v Ards Rangers
Crumlin United v Killyleagh YC
Drumaness Mills v Islandmagee
Immaculata v Dunmurry Rec.
Kilmore Rec. v Malachians
Lisburn Rangers v Ballynahinch United
Newcastle v Crumlin Star
Sirocco Works v Mountjoy United
Tandragee Rovers v Rosario YC
Northern Amateur Football League (kick-off 2pm)
Premier Division
Ardglass v Killyleagh Comber Rec
Shankill United v Larne Tech OB
Nortel v Albert Foundry
Division 1A
Abbey Villa v Downpatrick FC
Wellington Rec v Grove United
Orangefield Old Boys v Derriaghy CC
Dundonald v Barn United
East Belfast v UUJ
Division 1C
St Patrick’s YM v Iveagh United
Kilroot Rec v Bryansburn Rangers
Newington Rangers v Bangor Amateurs
Groomsport v Donard Hospital
Shorts FC v Dromore Amateurs
Bangor Swifts v 1st Bangor OB
Irish Junior Cup (1:30pm)
Albert Foundry II v Ballyclare Comrades Res (R3)
Grange Rangers v Rosemount Rec (R3)
Ballymena and Provincial League (kick-off 2pm unless stated)
Junior Division One
Killymoon Rangers Res v Mallusk Athletic
Cookstown Olympic v Larne Olympic
Junior Division Two
Castle Star v Carniny Amateurs II
1st Mossley YM v Ballyclare North End
FC Larne v Ballynure Old Boys ‘B’
Moyola Park Olympic v Woodlands
Junior Division Three
AFC Carrick v Carnlough Swifts
Ballysillan Swifts v Carrickfergus YC
Cookstown RBL v 1st Carrickfergus OB
Rathcoole FC v 14th Newtownabbey
Remo FC v York Road Loughside ‘B’
Sport & Leisure Swifts Res v FC Whiteabbey
McReynolds Cup (1:30pm)
Brantwood v FC Ballynure (R1)
Linda Welshman Memorial Cup (1:30pm)
FC Ballynure Res v Antrim Rovers (R1)
Encore v Ballymoney Utd Res (R1)
Wakehurst Strollers v 3rd Ballyclare Old Boys (R2)
Red Star v Glebe Rangers Res (R2)