Bowls: Ballymoney too strong for Limavady
Results
Progressive Senior League
Limavady 53 1 Ballymoney 94 6
W. Moore 20 B. McAlary 18; A. Barr 8 G. Kelly 35; S. Corscadden 11 A. Steele 23; C. Wylie 14 W. McCaw 18;
Coleraine 101 6.5 Ballycastle 51 0.5
R. McDermott 34 F. Morrow 12; V. Dallas 14 J. McMullan 14; A. Davison 37 J. McCarry 10; J. Calvin 16 N. McNeill 15
Brookgreen 62 1 Dunluce 82 6
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdA. Calvin 15 M. McKeeman 18; I. Ross 27 U. McKeeman 10; J. Moore 15 R. Kane 17; D. Gaille 5 B. Kane 37
City of Derry 74 3 Portrush 86 4
L. Graham 24 J. Smyth 21; A. Smyth 23 S. Colvin 21; K. McConomy 17 G. McCloy 16; J. Louden 10 I. McClure 28
Portglenone 76 1 Cookstown 88 6
E. McCann 26 M. Wilson 12
C. Jones 14 C. Hogg 20; K. Padgett 16; L. McHugh 26; R. Hunter 20 D. McElroy 30
Progressive Division 1 League
Kilrea 79 1 Cookstown B 97 6
Magherafelt 75 5 City of Derry B 66 2
Portrush B 74 2 Castlerock 90 5
Ballymoney B 80 5 Coleraine B 71 2
Progressive Division 2 League
Dunluce B 80 7 Dungiven 57 0
Portstewart 66 1 Limavady B 75 6
Fairhill 86 7 Lisnagelvin 50 0
Riada 1 Culrathain 6
Brookgreen B 66 2 Ballycastle B 67 5
Progressive Senior League Table
P W D L Pts
Coleraine 6 5 0 1 33.5
Ballymoney 6 4 0 2 28.5
Cookstown 6 4 1 1 27 4
Portrush 5 5 0 0 27 5
Dunluce 6 3 1 2 23 6
Limavady 6 3 0 3 21 7
Portglenone 5 2 0 3 15 8
Brookgreen 6 1 0 5 12 9
City of Derry 6 0 0 6 10 10
Ballycastle 6 1 0 5 7
Piggott Cup Semi – Finals
Portrush 64 Dunluce 87
J. Smyth 18 B. Kane 22; G. McCloy 23 R. Kane 18; S. Colvin 9 U. McKeeman 26; I. McClure 14 M. McKeeman 21
Coleraine 88 Limavady 63
R. McDermott 14 A. Barr 17; V. Dallas
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad25 S. Corscadden 17; A. Irwin 22 W. Moore 17; J. Calvin 27 C. Wylie 12
Fixtures
Thursday 7th June
Sutherland Cup Semi - Final
Letterkenny v Brooke Park
Hyland Donaghy Cup Semi - Finals
Dungiven v Ballycastle B
Brookgreen B v Dunluce B
Friday 8th June
NIPBA Singles Round 3
J. Marshall LK v I. McClure PR
B. McAlary BM v K. Shirley BM
Dan. O’Kane LK v A. Reid BM
U. McKeeman DL v D. Gaille BG
J. Calvin CR v N. Glasgow CT
N. McNeill BC v J.P. Fahy BPK
F. Jackson PG v L. Reilly LK
E. McCann PG lost to D. Jones BM
G. Scott CT v M. Mason CR
B. Brannigan CT v S. Quinn CT
R. Kane DL v J. Martin BM
R. Allen PR v P. Kennedy PR
A. Davison CR v B. Kennedy CR
M. McAleese DL v G. McCloy PR
W. Moore LV v B. Smyth DL
W. McCaw BM v R. McDermott CR
Saturday 9th June
Irish Senior Cup
Brookgreen v Ballycastle
Larne v Coleraine
Londonderry Park v Limavady
Portrush v Portadown
Ulster Transport v Ballymoney
P.S.N.I. v City of Derry
Portglenone v Old Bleach
Irish Junior Cup
Brooke Park v Dunbarton
Divis v Fairhill
Downpatrick v Coleraine
Dunluce v Larne
Letterkenny v Antrim
Sydenham v Ballymoney
Monday 11th June
Progressive Senior League
Ballycastle v Ballymoney
Coleraine v Dunluce
Limavady v Portrush
Brookgreen v Cookstown
City of Derry v Portglenone
Tuesday 12th June
NIPBA Fours Round
G. Kelly BM v I. Ross BG
I. McClure PR v W. Moore LV
K. Shirley BM v A. Paul BM
C. Hogg CT v K. Padgett PG
L. McHugh CT v V. Dallas CR
M. Thompson CoD v J. Marshall LK
J. Elder CR v B. Kane DL
P. Moore DL v E. McCann PG
Wednesday 13th June
NIPBA Triples Round 3
S. Smith BM v A. Paul BM
J. Hagan BPK v R. McDermott CR
J. Calvin CR v J. Quinn LK
I. McClure PR v N. Hutchinson FH
B. Kane DL v L. McHugh CT
J. Elder CR v I. Ross BG
U. McKeeman DL v W. McCaw BM
D. McElroy CT v F. Morrow BC