Ann and Jonny clean up at Championships
ANN Magee and Jonny Wilson were the big winners in the Stonebridge National Championships played in Dromore last Friday night.
Ann's victories came in the ladies singles, ladies pairs and ladies triples while Jonny won the singles, triples and skipped a rink that won the fours.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdAll the following winners qualify for the national play-offs at Ballymoney in March.
NATIONAL SINGLES: Section A - Robert Greer (1st Dromara) 10-4 Robert Kidd (Scarva Presbyterian); Section B - Robert Scott (Garvaghy) 6-8 Jonathan Wilson (AS Tullylish); Section C - Paul Moore (St Colman's) 10-5 David McCandless (Dromore NS); Section D - Len Graham (Dromore NS) 2-13 David Malcolmson (Ballydougan).
NATIONAL PAIRS: Section A - T Martin/R Scott (Garvaghy) 4-9 S Jess/W Clingham (1st Dromara); Section B - D Graham/T Gray (AS Tullylish) 10-11 B Murphy/S Murphy (St Joseph's); Section C - Lynn Martin/J Martin (Magherally) 7-8 A Cannaway/E Campbell (AS Tullylish).
NATIONAL TRIPLES: Section A - S Murphy (St Joseph's) 1-7 J Wilson (AS Tullylish); Section B - P Moore (St Colman's) 3-9 J Gray (AS Tullylish).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdNATIONAL FOURS: Section A - I McBride (Annaclone Presbyterian) 1-13 J Wilson (AS Tullylish).
LADIES SINGLES: Ann Magee (St John's, Gilford) 11-5 Angela Cannaway (AS Tullylish).
LADIES PAIRS: Virginia Leckey/Angela Cannaway (AS Tullylish) 4-15 Ann Magee/Bernie Conlon (St John's Gilford).
LADIES TRIPLES: Ann Polin (St John's Gilford) 9-5 Loretta Aiken (Holm Park).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdJUNIOR SINGLES: Scott Jess (1st Dromara) 15-5 David Moffitt (Glascar).
JUNIOR PAIRS: Scott Jess/Andrew Johnston (1st Dromara) 10-4 Eamon McElroy/Matthew Adamson (Dunbarton).
OVER 55 PAIRS: David Graham/Stanley Black (AS Tullylish) 15-3 Noel/Bernie Conlon (St John's Gilford).
- The West Down Ladies' great run in the Inter Zone Cup came to an end on Saturday when they lost to a very strong Armagh team.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe ladies have done themselves proud this season in the competition and can look forward to next season with eager anticipation.
West Down36
Armagh 59
Skip names only:
Rink 1: E Robb 6-7 M Cassells; Rink 2: B Conlon 5-12 D Marshall; Rink 3: S Dunn 6-9 E Smith; Rink 4: A Polin 4-12 F McNally; Rink 5: A Cannaway 11-7 C McMullan; Rink 6: L Martin 4-12 P Beattie.
DIVISION TWO: The Leisure Bowlers had a good win against Scarva Street.
Leisure Bowlers 54
Scarva Street 34
Rink 1: F Martin, N Cochrane, J Noddings, W Cochrane 7-8 E Dickson, A Stevenson, M Nelson, J Dickson.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 2: R Shannon, F Cairns, N Ledlie, S Kidd 17-6 J Mallon, M Martin, D Nelson, N Craig.
Rink 3: A Mooney, L McCreanor, J Scott, W Walker 13-13 H Shannon, F Hillen, M Ewart, D Watt.
Rink 4: J Neill, A McMullan, J Barr, H Barr 17-7 H Shepherd, E Gibson, K Stevenson, W Kinnin.
Ballyvarley were too strong for St Colman's Annaclone.
Annaclone 34
Ballyvarley 48
Rink 1: A McAvoy, M McAvoy, C McAvoy, J McConville 7-9 A Donald, C McDermott, G McGrath, K O'Neill.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRink 2: M O'Neill, T McGivern, D McArdle, M Wallace 10-8 R McGivern, J Lennon, T Lennon, M McGrath.
Rink 3: V Mulholland, P McKernan, B Mulholland, J Higgins 12-22 M Lennon, PJ Johnston, J McAvoy, S Byrne.
Rink 4: H McAvoy, A Pyres, P Pyres, N Kerr 5-9 V Stewart, S Stewart, G McGarry, S McGivern.