Dazzling displays of daffodils at show
And the show officials made an appropriate choice because his mother, Kate Reade, was the proprietor of Carncairn Daffodils which was based in Broughshane.
Due to the late spring, daffodils which are a major feature at spring shows were at their peak and the daffodil classes attracted exhibitors from throughout the province. We were delighted to welcome, Catherine McKay, a daffodil judge from New Zealand who informed us that her roots were in the Broughshane district.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Floral Art Section was well supported by exhibitors who were asked to interpret the set assignments within a defined space.
Entries in the pot plant, cut flowers and flowering shrub classes were slightly down on previous years manly due to the late season.
Again we were inundated by entries from local schools in classes which allowed individuals to express their creativity. Classes for a creature made from vegetables and/or fruit, and miniature gardens proved to be most popular.
The Club wishes to acknowledge the support given by the following businesses in providing prizes:- Bali-Hai Nursery, Carnlough; Ben Vista Nursery, Ahoghill; Coleman’s Garden Centre, Templepatrick; Creative Gardens, Galgorm Castle Estate; James McNeill, Broughshane; Montrose Garden Supply Company, Ballymena; Samore Plant Centre, Martinstown, Shrubs and Tubs, Antrim, and Slemish Market Garden, Ballymena.
Daffodil Classes
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdVoucher presented by Creative Gardens, Galgorm Castle Estate for the best daffodil bloom in the Show: Nial Watson
Guy Wilson Memorial Cup together with a voucher presented by Coleman’s Garden Centre, Templepatrick, awarded for twelve varieties of daffodil, one stem of each, selected from at least three Divisions: Nial Watson
Red, White and Blue Ribbon of the American Daffodil Society awarded for five varieties, American raised, one stem of each, staged in one vase: George Wilson
Laughlin Cup together with a voucher presented by James McNeill, Broughshane, awarded for a collection of six varieties, three stems of each selected from at least three Divisions: Derrick Turbitt
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdCreighton Cup together with a prize presented by Bali-Hai Nursery, Carnlough, awarded to the exhibitor with the highest points in the Single Bloom Classes: Philip and Denise Wallace
Rathowen Cup together with a voucher presented by Shrubs and Tubs, Antrim, awarded to the exhibitor with the highest points in the Miniature and Special Daffodil Classes: Maurice Kerr/Gordon Finch
Crawford Cup together with a voucher presented by Shrubs and Tubs, Antrim, awarded to the exhibitor with the highest points in the Amateur Senior Collection Classes: Richard McCaw/Philip and Denise Wallace
Amateur Championship of Ireland
Silver Tray presented by the Northern Ireland Daffodil Group, awarded to the winner of a collection of 12 varieties – one stem of each selected from at least three Divisions, each stem to be staged singly: Richard McCaw
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdFrazer Cup together with a voucher presented by Montrose Garden Supply Company, Ballymena, awarded to the exhibitor with the highest points in the Amateur Senior Single Bloom Classes: Richard McCaw
Martin Cup together with a voucher presented by Bali-Hai Nursery, Carnlough, awarded to the exhibitor with the highest points in the Novice Classes: David Speed
Thirkettle Shield awarded to the exhibitor, aged up to 16 years, for the best bloom: Logan Belshaw
Best Bloom Awards
Best Bloom – Division 1: Robbie Curry; Best Bloom – Division 2: Nial Watson; Best Bloom – Division 3: Robbie Curry; Best Bloom – Division 4: George Wilson; Best Bloom – Division 6: Richard McCaw
Best Bloom – Any other Division: Nial Watson
Best Bloom – Seedling: Richard McCaw
Best Bloom – Miniature: Gordon Finch
Miscellaneous Classes
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdSlemish Market Garden voucher awarded for the highest points in Pot Plant Classes: Elizabeth Boyd
Ben Vista Nursery, Ahoghill, voucher awarded for the highest points in the Cut Flowers and Flowering Shrubs Classes: Elizabeth Boyd
Samore Plant Centre, Martinstown, voucher awarded for the highest points in the Cacti and Succulents Classes: Elizabeth Boyd
Christina McCleary Cup awarded for the highest points in the Miscellaneous Classes: Elizabeth Boyd
Floral Art Classes
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdSlemish Bowl together with a voucher presented by Montrose Garden Supply Company for the highest points in the Women’s Institute Classes: Broughshane WI/Ahoghill WI
Woburn Abbey Flower School Trophy together with a prize presented by Ballymena Garden Club in memory of Mrs May Matthews for the highest points in the Open Section: Colleen Hamill
J E Losty Trophy together with a voucher presented by Ben Vista Nursery, Ahoghill, for the highest points in the Intermediate Section: Maureen Scullion
David McClelland Silver Salver awarded for the highest points in the Novice Section: Adeline Cherry
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdPrizes presented by Mrs Mavis Speers for winners of each class in the Novice Section:
Class L1: Adeline Cherry
Class L2: No entries
Silver Salver presented by Ballymena Floral Art Society awarded for the best use of garden material in the Open, Intermediate and Novice Sections: Heather Kerr
Miniature Trophy awarded to the winner of the Young Persons Floral Art section: No entries
Schools and Young Persons Classes
Miniature trophies awarded to the winners of each of the following classes:
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdCreature made from vegetables and/or fruit: Jacob Brimstone (Broughshane PS)
Mustard or cress grown in an unusual container: Anna Humphries (Broughshane PS)
Miniature garden: Georgia Boyd (Broughshane PS)